Gdzie dostanę pożyczkę mając 18 lat?

Nawet w bardzo młodym wieku, mamy rosnące potrzeby. Edukacja, wizerunek, sprzęty i wszystko, co pozwala nam się rozwinąć- rodzi koszty, często niemałe. Pamiętajmy, że nawet na początku drogi zawodowej, możemy liczyć na pożyczkę dla osób w wieku 18 lat. Jak ją zdobyć i gdzie szukać? Przeczytamy niżej.

Pożyczka, co to takiego?

Aby najprościej wyjaśnić pojęcie pożyczki, należy sięgnąć do prawa cywilnego. Jest to rodzaj stosunku kredytowego, w którym jedna ze stron na określonych warunkach odstępuje określoną wartość pieniężną lub towarową drugiej stronie. Aby zawrzeć umowę pożyczki, wystarczy oświadczenie stron. Powyżej tysiąca złotych, powinniśmy pamiętać by zawierać umowę na piśmie. Umowa pożyczki zobowiązuje do konkretnych działań obydwie strony. W ramach jej warunków może się pojawić dodatkowy koszt dla pożyczkobiorcy w postaci odsetek. Naturalną konsekwencją zawieranej umowy jest przeniesienie własności przedmiotu, który stanowi pożyczkę.  Pożyczka dla osób w wieku 18 lat również jest możliwa, będziemy o tym pisać niżej. Pamiętajmy, że prawa i obowiązki wynikające ze stosunku pożyczki dotyczą obydwu stron, a ich kształt w dużej mierze będzie zależał od tego, co ustalą.

Kto może dostać pożyczkę?

Dzisiaj pożyczkę może otrzymać każdy, spełniając minimalne warunki formalne. Dodatkowo wiele ułatwia, szturmem zdobywająca rynek bankowość elektroniczna. Pozwala to zaoszczędzić czas, jaki trzeba by było poświęcić na osobistą wizytę w banku oraz proces wnioskowania i oczekiwania na weryfikację. Aby pożyczkę mogły otrzymać osoby nawet w wieku 18 lat, należy spełnić niniejsze warunki, m.in.:

  1. Ukończone 18 lat automatycznie w świetle prawa, nadaje osobie pełną zdolność do czynności prawnych, w tym zaciągania zobowiązań np. w postaci pożyczek ( w niektórych firmach udzielających dodatkowego finansowania).
  2. Posiadanie adresu mailowego i telefonu komórkowego
  3. Posiadanie konta osobistego w banku

Te warunki wystarczą, aby złożyć wniosek osobiście w placówce stacjonarnej banku lub firmy pożyczkowej bądź też poprzez internet, wypełniając formularze lub wnioski elektroniczne, całkowicie online. Forma online wiele upraszcza,

Ile kosztuje pożyczka?

Zakładając, że będziemy potrzebowali dodatkowego finansowania w postaci pożyczki, należy się zorientować, ile będzie nas to kosztowało. Pamiętajmy, by pożyczać tylko tyle, ile potrzebujemy. Polacy mają tendencję do zadłużania się, gdyż ulegają globalnemu konsumpcjonizmowi, by kupować więcej i więcej. Stąd codziennie nowe potrzeby, czasami nie do końca uzasadnione. A budżet nie zawsze na realizację- zakup wszystkiego, co jest promowane. Dlatego, jeśli mamy wspierać się dodatkowym finansowaniem, to powinniśmy wiedzieć, czy będzie nas na nie stać. Koszty pożyczki, to nie tylko sam kapitał, który pożyczamy, ale także odsetki, prowizje, koszty obsługi, czy koszty zmiany warunków spłaty. Weźmy to pod uwagę, gdy będziemy decydowali się na skorzystanie z produktu finansowego.  Pożyczka dla osób w wieku 18 lat, to może być pierwsze poważne zobowiązanie. A żeby mieć wyłącznie dobre wspomnienia, warto wiedzieć, na jakich warunkach ją zawieramy. Wówczas będziemy mogli cieszyć się osiągniętym celem, dzięki dodatkowym środkom z pożyczki a ponadto spłata zobowiązania nie będzie dla nas żadnym zaskoczeniem.

Czy mając 18 lat, można otrzymać pożyczkę?

Wspominaliśmy już o tym nieco wyżej, że pożyczka dla osób w wieku 18 lat jest możliwa w niektórych firmach pożyczkowych. Takie warunki są możliwe m.in. dlatego, że jest to próg wiekowy, w którym obywatele uzyskują w Polsce pełną zdolność do czynności prawnych, w tym do zaciągania zobowiązań samodzielnie. A to pozwala w niektórych instytucjach poza bankowych na samodzielne wnioskowanie o udzielenie pożyczki, która jest niezbędna na realizację określonego celu. Należy jednak pamiętać, by dokładnie zapoznać się z warunkami spłaty, w tym poznać wszystkie koszty jakie będą wliczone do całkowitego kosztu pożyczki. Pełna informacja o zaciąganej pożyczce pozwoli nam zachować kontrolę i pewność, że będziemy w stanie ją spłacić.

Gdzie szukać najlepszych pożyczek?

Pożyczka dla osób w wieku 18 lat nie będzie dostępna wszędzie. Musimy mieć tego świadomość. Tylko niektóre instytucje poza bankowe mają taką politykę, by dać kredyt zaufania tak młodym osobom i udziela im pożyczek, jako dodatkowego finansowania. Warto docenić takie podejście. Możemy poszukać odpowiednich serwisów w internecie, które oferują produkty finansowe dostępne w bardzo szybkim czasie. Możemy także zapytać o polecenie konkretnego rozwiązania przyjaciół lub znajomych, którzy już korzystali z takiej pożyczki. Oni z pewnością wskażą najlepsze serwisy, które pozwalają skorzystać z finansowania. Czytajmy także opinie klientów na serwisach. Oni często dzielą się swoimi doświadczeniami i będą doskonałym wyznacznikiem wartości danego pożyczkodawcy.