Czym jest przekredytowanie? Kiedy ono występuje?

Zagadnienia związane z dodatkowym finansowaniem jest dość jasny. Problem znaczenia pojęć, pojawia się przy tzw. przekredytowaniu. Aby wyjaśnić to pojęcie, należy pochylić się nad sytuacją szeroko pojętego zadłużenia, wynikającego z nadmiaru zobowiązań, których nie jesteśmy w stanie spłacać. Szczegóły znajdziemy w artykule. Zapraszamy do lektury.

Definicja przekredytowania

Przekredytowanie jest to zjawisko dość niebezpieczne. Zachodzi w sytuacji, gdy suma zobowiązań w danym banku przewyższa pewien poziom zarobków kredytobiorcy lub pożyczkobiorcy. Chodzi  o fakt, że koszty zaciągniętego zobowiązania, czyli kapitał plus odsetki, oprocentowanie etc., są już na tyle wysokie, że pochłaniają połowę naszego miesięcznego wynagrodzenia. Wówczas mamy sytuację przekredytowania. I w razie potrzeby wnioskowania o kolejny produkt finansowy, który ma wesprzeć nasze wydatki, możemy mieć problem z jego uzyskaniem. Pojawiające się koszty związane ze zobowiązaniami, mogą powodować zaburzenia w naszej sytuacji finansowej, co zdaje się być  niebezpieczne na przyszłość dla domowego budżetu i funkcjonowania z bieżącymi wydatkami w ogóle. Dlatego warto solidnie przeanalizować nasze możliwości oraz comiesięczne wydatki, zanim zaciągniemy jakieś zobowiązania, które doprowadzą do takich kryzysowych sytuacji.

Kogo może dotknąć przekredytowanie? Kto jest najbardziej narażony?

Trzeba mieć świadomość, że osoby, które korzystają ze wsparcia finansowego by spłacać inne zobowiązania są najbardziej zagrożeni sytuacją przekredytowania. Mnogość kredytów lub pożyczek, może doprowadzić do sytuacji, w której ktoś spłaca jedną pożyczkę drugą, co w niektórych przypadkach niestety może doprowadzić do spirali zadłużenia, z której ciężko jest wyjść. Jednakże należy podkreślić wartość dodatkowego finansowania, które pochodzi z instytucji pozabankowych i firm pożyczkowych. Minimalne wymagania formalne, niejednokrotnie pozwoliły zaniechać niejednemu kryzysowi finansowemu w budżetach domowych. Zwróćmy uwagę, na co pożyczamy dodatkowe środki. Bowiem czasami sytuacje, które prowadzą do zadłużeń są spowodowane nadmiernymi, nieroztropnymi wydatkami, czyli kupowaniem lub korzystaniem z czegoś, na co nas realnie nie stać. Żyjemy w czasach, gdzie praktycznie wszystko mamy na wyciągnięcie ręki i za pomocą telefonu czy tabletu, możemy nabyć wszystko- nawet wsparcie finansowe, w postaci pożyczki czy kredytu. Pamiętajmy by korzystać z tej możliwości roztropnie.

Jakie są skutki przekredytowania?

Na pierwszy rzut oka, może się wydawać, że przekredytowanie poza samym faktem jego wystąpienia, nie rodzi dodatkowych konsekwencji. Jednakże jest to błędne postrzeganie. Wśród skutków tego zjawiska możemy zaobserwować:

  1. Konieczność korzystania z dodatkowego wsparcia finansowego w instytucjach poza bankowych- z minimum formalności. Czasami to jedyne możliwe źródło dodatkowego finansowania np. serwisy pożyczkowe, firmy kredytowe.
  2. Brak możliwości zaciągania zobowiązań w banku, chyba że w formie specjalnych kredytów dedykowanych dla osób, które uległy przekredytowaniu.
  3. Możliwość korzystania z pożyczek dla przekredytowanych

W jaki sposób postępować, gdy dotknęło nas przekredytowanie.

Wśród podstawowych sposobów radzenia sobie z przekredytowaniem, możemy wskazać między innymi refinansowanie pożyczki. Konsolidacja różnych produktów finansowych np. w postaci pożyczek, może ułatwić spłatę kilku zobowiązań, zamienionych w jedno, na dużo bardziej korzystnych warunkach. A co ważne, uwzględni nasze comiesięczne możliwości spłaty. Niestety przy przekredytowaniu, mamy szansę na konsolidację zobowiązań jedynie w instytucji poza bankowej lub firmie pożyczkowej. Niemniej, zyskamy na pewno dłuższy okres spłaty całego zobowiązania a to w przypadku potężnych zadłużeń bardzo istotny element. Ponadto, powinniśmy pochylić się nad samą sytuacją zadłużenia. Zaciągając zobowiązania w różnych postaciach, nim to zrobimy, poczyńmy analizę, która wykaże, ile środków jest nam niezbędne na realizację celu lub rozwiązanie problemu, który się pojawił. Każde środki łatwo jest wydać, równie łatwo się pożycza, ale problem zwykle pojawia się, gdy okazuje się, że pożyczyliśmy więcej niż możemy spłacić. Rozsądek przy podejmowaniu takich decyzji powinien być najważniejszy.

Jakie produkty finansowe mogą nam pomóc przy przekredytowaniu?

Udało nam się wcześniej wspomnieć, jakiego rodzaju produkty mogą być pomocne przy tzw. przekredytowaniu. Warto zwracać uwagę na kredytodawców czy pożyczkodawców, którzy są wiarygodni. Możemy to sprawdzić, sięgając do opinii, jakich cale spektrum znajdziemy w internecie. Mając na uwadze swoje bezpieczeństwo przy zaciąganiu zobowiązań, powinniśmy szukać sprawdzonych serwisów, które rekomenduje wiele osób, jakim już udało się skorzystać z różnych produktów finansowych. Proste wnioskowanie, dostępność online i wspomniane rekomendacje, to cechy, które powinny nas przekonać do konkretnego rozwiązania.