Czy pieniądze w banku są bezpieczne?

Dziś praktycznie każdy posiada osobisty rachunek bankowy. Można z niego korzystać tradycyjnie, pobierając środki z placówki stacjonarnej lub z bankomatu albo dokonując transakcji elektronicznie. Nasuwa się pytanie, czy nasze pieniądze w banku są bezpieczne? Jak to sprawdzać? O tym piszemy w artykule niżej.

Jak wygląda bezpieczeństwo w bankowości elektronicznej?

Znakiem naszych czasów jest bankowość elektroniczna, czyli możliwość korzystania ze swojego rachunku bankowego w serwisie transakcyjnym naszego banku przy pomocy internetu. Serwis pozwala zarządzać transakcjami i zarządzania rachunkiem online, czyli bez wychodzenia z domu za pomocą telefonu lub tabletu. To proste i wygodne a co najważniejsze, oszczędza  czas. Banki, które udostępniają swoje serwisy transakcyjne, dbają o najwyższy poziom zabezpieczeń na kontach klientów aby mieli poczucie, że środki zgromadzone na kontach są bezpieczne.  Jednak by to bezpieczeństwo było na 100%, klient korzystający z bankowości elektronicznej musi dostosować się do zasad, jakich wymaga bank. Tym samym wśród przykładów zabezpieczeń, można wymienić hasła podczas logowania do serwisu, potwierdzane każdorazowo SMSami czy też cykliczną weryfikację danych, w tym numeru PESEL czy telefonu, który jest przypisany do konta. A w przypadku, gdy chcemy wydać jakąś dyspozycję poprzez infolinię, zostaniemy drobiazgowo zweryfikowani. Wszystko po to by chronić nasze pieniądze w banku.

Jak samodzielnie możemy dbać o bezpieczeństwo pieniędzy w banku?

Banki prowadzą swoją politykę bezpieczeństwa, o czym powiemy niżej. Ale my sami również możemy zadbać o bezpieczeństwo naszych pieniędzy w banku. Wśród podstawowych zasad są m.in. :

  1. Nie noszenie numeru PIN razem z naszą kartą do rachunku bankowego
  2. Nie podawanie danych dotyczących naszego konta i danych osobowych osobom, które nie są upoważnione do ich przetwarzania.
  3. Nie udzielanie informacji o naszych danych finansowych i osobowych ankieterom przez telefon ani w  żaden inny sposób.
  4. Nie wyrzucanie dokumentów z naszymi danymi przed ich zniszczeniem. Nie dopuśćmy by jakiekolwiek dane osobowe, które są do odtworzenia, trafiły do kosza.

Inne zabezpieczenia techniczne pieniędzy w banku

Mając na uwadze bezpieczeństwo naszych pieniędzy w banku, wszystkie instytucje finansowe wprowadziły jednolite, wspólne zabezpieczenia przed hakerami i złodziejami. Wśród nich znajdują się np.  szyfrowane połączenia do serwisów transakcyjnych za pomocą protokołów HTTPS. Ponadto certyfikaty bezpieczeństwa, które są w większości przeglądarek na zielono. Wspominaliśmy na początku również o jednorazowych hasłach. Otóż generowane automatycznie przez bank za każdym razem, gdy chcemy wykonać transakcję w naszym serwisie, pozwalają utrudnić jakikolwiek dostęp do naszego konta hakerom i osobom niepowołanym. Gdyby się zdarzyło, że ktoś dotrze do naszego serwisu, z którego się nie wylogowaliśmy, to nie będzie w stanie wykonać operacji finansowej, gdyż nie otrzyma dodatkowego hasła, które przychodzi zwykle na nasz osobisty telefon w formie SMSa.

Czym jest BFG?

To, że możemy być spokojni o nasze pieniądze w banku, zapewnia nam BFG, czyli bankowy fundusz gwarancyjny. Wszelkie środki pieniężne, które zgromadziliśmy na kontach oszczędnościowych ale także osobistych a nawet na lokatach są zabezpieczone dzięki BFG. Co to oznacza w praktyce? W przypadku, gdyby się okazało, że bank popada w bankructwo, to z funduszu otrzymujemy zwrot pieniędzy. Musimy jednak wiedzieć, że obowiązują pewne limity, jakie narzuca się klientom. Otóż można otrzymać zwrot równowartości 100 tysięcy euro z każdego konta, jakie mamy w danym banku. Dlatego, jeśli zastanawiamy się, czy mając oszczędności w większej kwocie, trzymać je w jednym banku? To zdecydowanie nie, lepiej otworzyć konto również w drugim aby mieć pewność, że w razie problemów, uda nam się odzyskać nasze pieniądze.

Czy prawo bankowe zabezpiecza nasze pieniądze?

Musimy wiedzieć i pamiętać, że nie tylko banki i my sami, dbamy o bezpieczeństwo naszych pieniędzy w banku. Nasze środki pieniężne są również chronione prawnie. Jeśli trzymamy środki pieniężne w banku, to z mocy prawa jesteśmy chronieni prawem bankowym. Powierzając środki do zarządzania w danym banku, jednocześnie powinniśmy wiedzieć, że dzieje się to na określonych zasadach. Takich, które w pierwszej kolejności mają dbać o nasze bezpieczeństwo finansowe, bez względu na sposób z jakiego korzystamy z naszych pieniędzy w banku- czy to poprzez serwisy transakcyjne w internecie czy w placówce stacjonarnej. Wspominaliśmy już o BFG, ale pamiętajmy, że mamy ponadto możliwość by starać się o odzyskanie środków w razie ich utraty, poprzez zgłoszenie roszczeń do tzw. komisarza, który będzie nadzorował podział majątku banku, który uległ bankructwu.