Czy opłaca się inwestować w złoto?

Żyjemy w czasach, gdy mamy możliwość ulokowania środków w różne aktywa. Są wśród nich nieruchomości, fundusze, antyki a także złoto. Dlaczego inwestowanie w złoto nadal jest popularne i czy się opłaca? O tym jak bezpiecznie lokować środki i czy robić to samodzielnie, czy z pomocą specjalistów, podpowiadamy w poniższym materiale.

Dlaczego złoto jest traktowane inwestycyjnie?

Wszyscy Ci, którzy zajmują się lokowaniem kapitału w złocie, doskonale wiedzą, że to dobre zabezpieczenie na przyszłość, nawet dla kolejnego pokolenia. Inwestowanie w złoto ma zasadniczą przewagę np. przed lokatami, gdyż na jego wartość nie ma wpływu inflacja ani wszelkie wahania giełdowe czy kryzysy gospodarcze na świecie. Należy zauważyć, że złoto możemy nabyć w formie sztabek lub monet. Ich jakość jest bardzo dobra z uwagi na maksymalną zawartość metalu a o wartości decyduje zwykle ilość kruszcu. Błędem jest traktowanie złota jako produktu kolekcjonerskiego, z małymi wyjątkami, o których wspomnimy niżej. Pamiętajmy, że to aktywo można potraktować jako walutę a dodatkowo nie obejmuje go podatek VAT. Dlatego jest tak atrakcyjne dla wszystkich, którzy mogą sobie pozwolić na inwestowanie i wiedzą jak to robić. Wymieniliśmy dwa rodzaje złota:

  • sztabki- popularna forma ujęcia złota w ramy fizyczne. Występuje w rozmiarach od 1 g aż do 1 kg. Do obrotu zwyczajnego są dopuszczane zwykle właśnie takie rozmiary, ale nie zapominajmy, że są spotykane również dużo większe gramatury, które są popularne w rozliczeniach np. pomiędzy bankami.
  • monety tzw. bulionowe- wybijane specjalnie dla celów inwestycyjnych. Ich wartość jest zwykle podawana w zawartości kruszcu -uncji w tym przypadku. Ich produkcja jest uzależniona zwykle od potrzeb inwestorów. Monety bulionowe mogą być również kolekcjonerskie, ale nie dopłaca się za tę cechę, gdyż są produkowane w większych nakładach.
  • trzecim rodzajem jest złoto papierowe

Czy inwestowanie w złoto jest warte uwagi?

To tylko pytanie retoryczne. Oczywiście, że warto, trzeba jedynie wiedzieć w jaki sposób to robić. Istotnym jest zakup w dobrej cenie. Jak zatem ocenić, czy cena, po której chcemy w danym momencie zakupić kruszec jest atrakcyjna? Otóż ma na to wpływ cena złota na giełdzie, m.in. istotna jest tutaj giełda londyńska. A ponadto liczy się kurs dolara amerykańskiego do naszej złotówki. Złoto jest podawane w walucie amerykańskiej, dlatego tak istotne jest dla nas, na ile będzie wyceniane. Podobnie jak giełda, inwestowanie w złoto, to działanie długofalowe  i wymaga znajomości mechanizmów rynkowych oraz cierpliwości. To oznacza, że warto je nabywać, gdy rynki są stabilne, wtedy mamy szansę na tani zakup. Zatem, jeśli chcemy zostać poważnym inwestorem, powinniśmy dobrać odpowiednie instrumenty by bezpiecznie ulokować nasz kapitał.

Jeśli podejmiemy decyzję, że chcemy nasze środki zainwestować w złoto a nie inne aktywa, powinniśmy być już na etapie, gdzie wszystko wiemy na ten temat. A jeśli nie wiemy, to przynajmniej korzystamy z podpowiedzi specjalistów w zakresie inwestowania w ten kruszec. Oni doskonale wiedzą, gdzie bezpiecznie możemy zakupić złoto inwestycyjne. Warto kierować się nie tylko ceną, ale rekomendacjami innych inwestorów i dostępem do informacji o tym, że to legalnie działający dostawca. W innym przypadku nie mamy gwarancji powodzenia zakupu. Pamiętajmy, że liczy się również fakt posiadania przez złoto akredytacji LBMA. A takową posiada między innymi Mennica Polska.

Korzyści wynikające z zakupu złota

Zwróćmy uwagę, że inwestowanie w złoto, poza samym zakupem, niesie również podatkowe korzyści dla inwestora. Pisaliśmy już wyżej o zwolnieniu z podatku VAT. Złoto fizyczne jest również zwolnione od podatku od dochodów kapitałowych. Nie można zapomnieć o zwolnieniu z podatku dochodowego, przy zachowaniu ogólnej zasady by zbyć rzecz, co najmniej pół roku od zakupu ( chyba, że sprzedajemy złoto w sposób ciągły, zarobkowy). Jak widać, można w sposób bezpieczny i spokojny, znając mechanizmy rynkowe zainwestować w swoją przyszłość. Złoto daje tą pewność, gdyż jest odporne na kryzysy, jakie co chwile mają miejsce w gospodarce światowej.

Jak przechowywać zakupiony kruszec?

Sposób i miejsce przechowywania zakupionego złota, może być dość kłopotliwe. Dlatego zastanówmy się, czy inwestując w złoto, będziemy w stanie podjąć się  przechowywania go we własnym domu czy mieszkaniu. Jeśli nie, to mamy możliwość wynająć skrytkę bankową, gdzie nasza inwestycja będzie bezpieczna. Oczywiście będą się z tym wiązały koszty, jednakże spokój który sobie zapewnimy jest cenniejszy niż przechowywanie w domu, nawet objętym ochroną czy monitoringiem. Mogą o tym zapewnić wszyscy Ci, którzy oprócz złota, trzymają również inne wartościowe aktywa w miejscach gwarantujących bezpieczeństwo.