Czy mogę zrezygnować z pożyczki?

Zdarzają się takie okoliczności, że potrzebujemy skorzystać z dodatkowej gotówki. Zwykle udajemy się do banku lub instytucji pozabankowej i wówczas zaciągamy pożyczkę. Ale po jakimś czasie okazuje się, że koszty lub warunki po prostu przestają nam odpowiadać. Czy istnieje szansa na rezygnacje z pożyczki? Przeczytajcie niżej.

Jakie obowiązki wynikają z umowy pożyczki?

Większość z nas z dużą dozą prawdopodobieństwa jest przekonanych, że jak podpiszemy umowę pożyczki, to nie istnieje żadne wyjście, by z umowy się wycofać, czyli zrezygnować z pożyczki. Jest to błędne przekonanie, gdyż banki czy firmy i instytucje pożyczkowe muszą przestrzegać ustawy o kredycie konsumenckim, który nakłada na nie pewne obowiązki, które mają chronić konsumentów. Zgodnie z postanowieniami wspomnianej ustawy, klient może odstąpić od umowy pożyczki w ciągu 14 dni od jej zawarcia. I nie ma tutaj potrzeby by wskazywał jakąkolwiek przyczynę. Może zwyczajnie odstąpić i żadnych skutków prawnych na siebie nie ściągnie. Na pewno wielu osobom zdarzyło się podjąć niewłaściwe decyzje, jednakże nie znali swoich praw i przekroczyli termin, który pozwalał im na wycofanie się z błędnej decyzji. Miejmy to na uwadze. Jeśli nie jesteśmy pewni do czego mamy prawo, wystarczy dopytać w banku lub instytucji, z której pożyczamy środki finansowe.

W jaki sposób postępować by zrezygnować z pożyczki?

Wystarczy złożyć krótkie oświadczenie, w którym podamy niezbędne informacje. Co ważne, nie będziemy musieli układać treści oświadczenia samodzielnie by zrezygnować z pożyczki. Każdy podmiot, czy będzie to bank, czy instytucja pozabankowa, powinna ( właściwie ma obowiązek) przekazać formularz odstąpienia przy podpisywaniu umowy na finansowanie. A w takim formularzu powinny znaleźć się informacje, w szczególności:

  1. Kto udzielił nam pożyczki ( podmiot wraz z siedzibą)
  2. Komu została udzielona pożyczka ( nasze dane wraz z adresem)
  3. Warunki i kwota pożyczki
  4. Inne postanowienia
  5. Własnoręczny podpis

Takie oświadczenie o odstąpieniu wysyłamy najlepiej za potwierdzeniem odbioru, aby mieć dokument dla celów dowodowych, gdyby podmiot udzielający finansowania, podnosił fakt, że oświadczenie nie dotarło na czas lub wcale.

Jakie koszty trzeba ponieść, gdy rezygnujemy z pożyczki?

Rzecz jasna bank lub instytucja, która udzieliła nam kredytu lub pożyczki, będzie żądała zwrotu kwoty. Do tego będziemy musieli liczyć się z poniesieniem kosztów odsetek w związku z rezygnacją z pożyczki. Ale zostaną one wyliczone tylko od dnia wypłaty do dnia spłaty( czyli zwrotu środków do banku/ firmy pożyczkowej). Najlepiej zwrócić się bezpośrednio do pożyczkodawcy o wyliczenie ich wysokości, aby nie było błędów, które doprowadzą do ponownego przeliczania a tym samym do zwiększenia ich wysokości. Mamy obowiązek zwrócić kwotę pożyczki maksymalnie w ciągu 30 dni, ale im później tym gorzej, dlatego że odsetki będą rosły i koszt, który będziemy musieli ponieść także się zwiększy. Na szczęście te odsetki są jedynym kosztem, jaki będziemy musieli ponieść. Ustawa, o której wspominaliśmy wcześniej, chroni konsumentów przed naliczaniem dodatkowych kosztów w związku z odstąpieniem od umowy pożyczki czy innego produktu finansowego.

Na co zwrócić uwagę przymierzając się do rezygnacji?

Najważniejszą kwestią, na którą powinniśmy położyć największy nacisk jest wybór odpowiedniego banku, a następnie właściwego produktu finansowego. Jeśli podejmiemy trafną decyzję w oparciu o to, jakie są nasze potrzeby i oczekiwania od instytucji, z której planujemy pożyczyć dodatkowe środki finansowe, to rzadziej będą zdarzały się sytuacje, w których będziemy zmuszeni zrezygnować z pożyczki. Zatem pamiętajmy by dobrze zorientować się w rynku ofert pożyczkowych, dopytać znajomych czy rodzinę, która już korzystała z finansowania. To nam z pewnością pomoże zawęzić wybór instytucji i będziemy mogli zająć się trafnym określeniem potrzeb, na które zaciągamy zobowiązanie.

Jak działa rezygnacja z pożyczki, gdy kupiliśmy coś na raty?

W dzisiejszej rzeczywistości konsumujemy wiele. I na przykład w sytuacji, gdy nie możemy sobie pozwolić na zakup lepszego sprzętu do domu, możemy zawsze postarać się o dodatkowe finansowanie, by dokonać zakupów na raty. I wszystko jest w porządku, jeśli jesteśmy w stanie regularnie płacić środkami z zaciągniętej pożyczki owe raty. Natomiast jeśli decyzję o zakupie na raty podjęliśmy impulsywnie, bez namysłu i chcemy się wycofać, to oczywiście mamy prawo zrezygnować z pożyczki zgodnie z ustawowymi warunkami. Ale już w przypadku rezygnacji z rat, może nie być tak łatwo i wygodnie, gdyż nikt nie chce ponosić straty. Sklep, w którym kupiliśmy sprzęt, mimo cofnięcia procedury płatności ratalnej, może żądać od nas zapłaty gotówkowej. Pamiętajmy o tym, by rozważnie decydować się na podejmowanie zobowiązań.