Czy mogę wziąć więcej niż jeden kredyt hipoteczny?

Bywa, że przychodzi naturalny czas na decyzję o budowie domu lub zakupie mieszkania. Przeważnie, nie obędzie się wówczas bez zewnętrznego finansowania w postaci kredytu. Najlepszym, będzie wtedy kredyt hipoteczny. Gdzie znaleźć dogodne warunki, jakie wymogi trzeba spełnić by otrzymać dostęp do środków? Przeczytajcie.

Kredyt hipoteczny – co to takiego?

Żeby zrozumieć produkt, jakim jest kredyt hipoteczny, należy przyjrzeć się bliżej definicji, która go wyjaśnia. Kredyt ten stanowi długoterminową pożyczkę bankową, którą bank zabezpiecza hipoteką na nieruchomości. Funkcjonuje to w postaci wpisu do Księgi Wieczystej, na bazie prawa o użytkowaniu wieczystym lub prawie własności. W praktyce polskiej, kredyty hipoteczne są udzielane jedynie przez banki. Procedury związane z wnioskowaniem a następnie procesowaniem poprawnie złożonego wniosku wymagają cierpliwości i czasu.  Niemniej, aby dostać takie finansowanie, warto się przyłożyć, aby nie tracić czasu na poprawki czy uzupełnienia braków formalnych lub merytorycznych.

Cele finansowania przy pomocy kredytu hipotecznego?

Dodatkowe finansowanie jest konstruowane z myślą o celu jego przeznaczenia- widać to już w strukturze. Dokładnie tak jest również w przypadku kredytu hipotecznego, którego cel jest precyzyjnie wskazywany we wniosku przez kredytobiorcę. Zatem, aby go otrzymać, musimy wskazać cel, na jaki przeznaczymy pieniądze, m.in.:

  1. Zakup mieszkania lub domu
  2. Przebudowę domu lub mieszkania
  3. Zakup działki rekreacyjnej lub budowlanej

Warto wspomnieć, że cele finansowania mają swoje odbicie również w samym nazewnictwie produktu finansowego, o który wnioskujemy. I  dla przykładu- kredyt hipoteczny dotyczący zakupu mieszkania, to kredyt mieszkaniowy. A ten, który przeznaczymy na budowanie domu- w nazwie będzie miał sformułowanie-  na cele budowlane.

Jak postępować by otrzymać kredyt hipoteczny?

O udzielenie kredytu hipotecznego, mogą ubiegać się tylko Ci, którzy spełnią określone wymogi, jakie stawia przed nimi bank. Należy zaznaczyć, że kredyt ten, jest obwarowany warunkami, których nie będą w stanie spełnić wszyscy, marzący o własnym domu czy mieszkaniu. Pierwsza z istotnych kwestii, brana przez bank pod uwagę, to zdolność kredytowa. Jeśli jesteśmy nieroztropni w wydatkach, do tego korzystamy z kart kredytowych, których nie spłacamy na czas- to możemy być pewni, że bank takich faktów nie przeoczy. Powinniśmy dbać o spłatę naszych zobowiązań w terminie, aby wiarygodność i rzetelność w oczach banku mogła być pozytywnie oceniona. Aby podjąć kredyt hipoteczny, bank będzie od nas wymagał posiadania jakiejś nieruchomości, na której ustanowi zabezpieczenie w postaci hipoteki. Oprócz tego, może się również wesprzeć rzeczoznawcą, który wyceni naszą nieruchomość. To zaś może się przyczynić do otrzymania niższego kredytu hipotecznego niż wnioskowaliśmy. Aby nie doznać rozczarowania, warto rzetelnie informować bank o stanie naszego majątku, który zostanie drobiazgowo przeanalizowany przez kredytodawcę.

Czy można zaciągnąć kilka kredytów hipotecznych?

Jeśli jesteśmy skrupulatni w spłacaniu zobowiązań w terminie oraz posiadamy odpowiednio wysokie dochody, które bezpośrednio wpływają na poziom naszej zdolności kredytowej, to istnieje możliwość zaciągnięcia kolejnego kredytu hipotecznego ( mając już jeden na koncie). Trzeba jednak liczyć się ze spełnieniem szeregu dodatkowych warunków. Musimy się liczyć między innymi z wkładem własnym ( podobnie jak przy pierwszym kredycie hipotecznym). Jeśli zdecydujemy się wnioskować o te środki w tym samym banku, w którym mamy już pierwsze zobowiązanie, to z pewnością będzie łatwiej z formalnościami, gdyż szereg informacji o naszej sytuacji bank już posiada. Jednakże pamiętajmy, że w innym banku niż macierzysty, może nam się udać znaleźć dużo lepsze warunki. Jeśli nie w przypadku samego oprocentowania, które przy tych kredytach jest dość niskie, to z pewnością prowizja czy koszty udzielenia kredytu mogą być tańsze. Zastanówmy się i przeanalizujmy dokładnie oferty na rynku by wybrać najlepsze rozwiązanie.

Gdzie szukać najlepszych kredytów?

Zanim podpiszemy umowę o kredycie hipotecznym, dajmy sobie czas by poznać różne oferty na rynku. Banki  prowadzą ostrą politykę by tylko sprzedać nam kredyt. Różnice w kosztach kredytu powinniśmy drobiazgowo przenalizować, posiłkując się doświadczeniami osób w naszym otoczeniu, które już mają takie zobowiązania. Zatem przed podjęciem decyzji o kredycie hipotecznym, możemy również poznać inne produkty finansowe, które pomogą nam zrealizować nasze cele. Warto zajrzeć do sprawdzonych i bezpiecznych serwisów kredytowych, w których proces wnioskowania i weryfikacji naszych danych trwa nieporównywalnie krócej a wszystko dzieje się online, bez wychodzenia z domu, przy użyciu smartfona lub tabletu.