Co to jest wniosek kredytowy?

Aby otrzymać kredyt, czy pożyczkę w banku, jest wiele etapów po drodze, zanim otrzymamy środki pieniężne. Jednym z tych etapów jest proces składania wniosku kredytowego. Czy zatem jest taki wniosek i jak wygląda droga jego składania?

Wniosek kredytowy – co to takiego?

Definicji jest kilka, ale żeby to uprościć, wskażmy podstawowe jego elementy, wówczas będzie to dla nas jaśniejsze i bardziej czytelne w interpretacji. Wniosek jest swoistym dokumentem, który musimy złożyć w banku, w którym chcemy starać się o kredyt. Rodzaj wniosku, będzie zależał od rodzaju kredytu, ale o tym poinformuje nas doradca, do którego skierujemy pierwsze kroki albo możemy to zrobić sami, sprawdzając w sieci na stronie konkretnego banku. Ale jest jeszcze kolejna alternatywa, bowiem korzystając z sieci, z pewnością oszczędzimy czas, który trzeba by było poświęcić na oczekiwanie w kolejkach. Wobec tego warto zapoznać się z kredytami dostępnymi online, bez wychodzenia z domu. Dobrym i sprawdzonym serwisem, który proponuje takie produkty finansowe jest np. ePortfel24.pl, ale o tym szerzej przeczytamy później.

Elementy wniosku kredytowego

Każdy dokument, również wniosek kredytowy, będzie się składał z kilku podstawowych elementów:

  • Z pewnością zawarte w nim będzie mnóstwo informacji o tym, w jaki sposób będziemy spłacać zobowiązanie w banku. Trzeba będzie wybrać rodzaj miesięcznych rat, zadecydować czy pojawi się zapis o karencji w spłacie, a co za tym idzie- ile nas to będzie dodatkowo kosztować. Poza tym oczywiście zostanie wpisane ustalenie dotyczące naszych oczekiwań i możliwości dotyczących wysokości i czasu spłaty.
  • Drugim ważnym elementem jest ubezpieczenie kredytu. Czy jest ono obowiązkowe? O tym zadecyduje bank na poziomie wnioskowania, o czym zostaniemy poinformowani. Co do zasady ubezpieczenie nie będzie obowiązkowe, jeśli mamy bardzo dobrą kondycję finansową i możemy się nią wykazać. Albo jeśli mamy możliwość zabezpieczenia kredytu, wówczas również bank może się przychylić do rezygnacji z ubezpieczenia kredytu. Pamiętajmy, że ubezpieczenie chroni bank, ale również nas, ale przez to będzie również droższy.

5 podstawowych informacji, które musimy zawrzeć we wniosku kredytowym

Wybierając odpowiedni wniosek kredytowy, wiemy już o jaki kredyt będziemy się starać. Zatem na jakie pytania musimy być przygotowani oraz jakie dokumenty będziemy musieli przedstawić? Każdy bank lub instytucja pozabankowa, będzie miała swoje własne wymagania, związane z polityką firmy, która je reguluje. Ale powinniśmy być gotowi m.in. na podanie:

  • Danych personalnych
  • Jakie mamy źródła dochodu i ich poziom
  • Z jakiego kredytu będziemy chcieli skorzystać oraz w jakiej wysokości

Każdy bank będzie pytał o powyższe dane w szerszym, bądź węższym zakresie, ale na pewno zapyta. Oprócz tego będzie wymagał okazania różnych dokumentów. Ten aspekt, także reguluje regulamin danego banku w konkretnym, wybranym przez nas kredycie, dlatego składając wniosek powinniśmy już wcześniej być poinformowani, jakie dokumenty do niego dołączyć, aby niepotrzebnie nie przedłużać czasu na składanie wniosku kredytowego.

Kto rozpatruje wnioski i ile to trwa?

O tym, ile czasu będzie trwało rozpatrywanie wniosku, decyduje polityka danego banku i rodzaj kredytu, jaki chcemy zaciągnąć. Oczywiście każdy bank, czy instytucja pozabankowa, stara się jak najszybciej zweryfikować wniosek kredytowy, w trosce o jak najlepszą jakość obsługi i dobrą opinię klienta. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że pewne procedury trzeba po prostu przejść, a to nie dzieje się w banku w ciągu jednego dnia. Wniosek kredytowy jest dość złożonym dokumentem, dlatego jego poszczególne elementy są analizowane skrupulatnie i dokładnie. Na długość rozpatrywania ma również wpływ wysokość zobowiązania, jakie chcemy zaciągnąć. A na to wszystko rzutuje także historia kredytowa, która jest analizowana oraz wiarygodność kredytowa Klienta. Oczywistą kwestią jest, że pożyczka na dowolny cel będzie rozpatrywana dość szybko, natomiast kredyt hipoteczny np. z przeznaczeniem na budowę domu, musi być rozpatrywany dłużej, z uwagi na złożony charakter zobowiązania podejmowanego przez klienta.

O jaki produkt najłatwiej wnioskować i gdzie?

Jeżeli nie mamy czasu i potrzebujemy szybko skorzystać z kredytu lub pożyczki, możemy znaleźć dla siebie odpowiednie rozwiązanie w internecie. Wówczas długie i skomplikowane wnioski kredytowe, nie będą stanowiły dla nas żadnej bariery, bo są proste i jasne- co również ułatwia proces krótkiej weryfikacji. Takim narzędziem jest serwis ePortfel24.pl, w którym możemy skorzystać z pożyczek i kredytów, na różne cele. Wystarczy wypełnić prosty formularz i już po kilku chwilach otrzymamy wiele ofert produktów finansowych, do wyboru. Oprócz tego, będziemy pewni, że każda z nich jest optymalnie przygotowana, dzięki czemu możemy wybrać najlepiej dopasowaną do naszych możliwości i potrzeb.