Co to jest kredyt hipoteczny?

Para cieszy się z nowego mieszkania kupionego za kredyt hipoteczny

Przychodzi taki etap w życiu człowieka, że decyduje się zbudować dom lub kupić większe mieszkanie. W zdecydowanej większości, przydaje się do tego celu zewnętrzne finansowanie w postaci kredytu. Jaki będzie najlepszy w tym celu? Oczywiście hipoteczny. Gdzie znaleźć dogodne warunki, jakie wymogi trzeba spełnić i ile czasu będziemy czekać na dostęp do środków? Odpowiedź znajdziemy niżej.

Co to jest kredyt hipoteczny?

Aby zrozumieć konstrukcję produktu finansowego, jakim jest kredyt hipoteczny, należy zwrócić się w kierunku jego definicji. Jest to długoterminowa pożyczka bankowa, którą bank zabezpiecza hipoteką na nieruchomości. Takiego zabezpieczenia dokonuje się poprzez wpis w Księdze Wieczystej, na bazie prawa o użytkowaniu wieczystym lub prawie własności. W Polsce kredytów hipotecznych, mogą udzielać wnioskującym tylko banki. Procedury, jakie prowadzą do złożenia wniosku, a następnie jego weryfikacja i procesowanie wymaga czasu. Jednak, jeśli zależy nam na dobrych warunkach i dobrze dopasowanym produkcie, warto poświęcić trochę czasu na zebranie wszelkich dokumentów, by nie tracić później cennych chwil na uzupełnienie braków.

Na jakie cele można uzyskać kredyt hipoteczny?

Każdy produkt finansowy- kredyt, który chcemy zaciągnąć, będzie przeznaczony na jakiś cel. W przypadku kredytu hipotecznego, ten cel będzie jasno określony przez bank, w którym chcemy uzyskać finansowanie i nie będzie możliwości wyjścia poza wskazane przeznaczenie owego finansowania. Zatem, aby móc złożyć wniosek o kredyt, musimy jasno określić, że chcemy przy jego udziale sfinansować m.in.:

  • Zakup domu
  • Mieszkania
  • Przebudowę domu lub mieszkania
  • Zakup działki rekreacyjnej
  • Zakup działki budowlanej pod budowę domu

Poszczególne cele finansowania, będą miały również odzwierciedlenie w nazwie. I tak na przykład kredyt hipoteczny dotyczący zakupu mieszkania, zostanie nazwany kredytem mieszkaniowym. A inny, związany z budowaniem domu- w nazwie będzie miał sformułowanie- kredyt na cele budowlane.

Rodzina w nowym mieszkaniu kupionym za kredyt hipoteczny

Warunki otrzymania kredytu hipotecznego

Weźmy pod uwagę, że nie wszyscy będą mogli starać się o udzielenie kredytu hipotecznego, gdyż jest on obwarowany warunkami, które nie wszyscy są w stanie spełnić. Pierwszą kwestią, którą bank będzie sprawdzał jest zdolność kredytowa. Jeśli jesteśmy rozrzutni, często korzystamy z kart kredytowych- to na pewno bank tego nie przeoczy. Zadbajmy o terminową spłatę zobowiązań, by wzmocnić nasz status w oczach banku, pod kątem przyszłego kredytu. Aby zaciągnąć kredyt hipoteczny, bank będzie od nas wymagał posiadania jakiejś nieruchomości, na której będzie mógł ustanowić zabezpieczenie w postaci hipoteki. Bank może również powołać specjalistę, który wyceni naszą nieruchomość i na podstawie tej wyceny może się okazać, że otrzymamy niższy kredyt hipoteczny. Dlatego starajmy się w rozmowach z doradcą, przedstawiać jasno stan faktyczny naszego majątku, aby nie piętrzyć problemów i niedomówień, gdyż w toku weryfikacji przez bank, nasza sytuacja majątkowa zostanie skrupulatnie przeanalizowana.

Rodzaje kosztów przy kredycie hipotecznym

Starając się o kredyt hipoteczny, powinniśmy mieć świadomość, ze będzie się to wiązało z szeregiem kosztów, jakie są skupione wokół tegoż kredytu. Pierwszym i podstawowym kosztem będzie oprocentowanie. Bank podaje je w skali roku, aby ułatwić nam obliczenia. W składzie oprocentowania będziemy mieć marżę oraz stopa procentowa. Warto o to dopytywać doradcę przy wyliczaniu raty kredytu hipotecznego. Kolejnym elementem składającym się na koszt kredytu jest właśnie rata kredytowa, która składa się z dwóch części, mianowicie z odsetek i kapitału. Przy wyborze rat- malejących lub równych, ma to ogromne znaczenie. Koszty kredytu są również uzależnione od czasu, na jaki zaciągamy zobowiązanie. I należy wziąć pod uwagę także dodatkowe koszty, takie jak np. ubezpieczenie, będące obowiązkowym elementem, jak również prowizja pobierana przez bank, który udziela nam finansowania. Czasami możemy spotkać się z opłatami przygotowawczymi jak również z kosztami karencji w spłacie. Jak widać, jest tego sporo. Dlatego dobrym pomysłem jest wcześniejsze spotkanie z rzetelnym doradcą, który pomoże nam wybrać rodzaj finansowania i bank, który będzie dla nas odpowiedni.

Mężczyzna zawarł umowę na kredyt hipoteczny

Gdzie znaleźć najlepszą ofertę kredytu?

Zanim podejmiemy decyzję o kredycie hipotecznym, warto zrobić skrupulatne rozeznanie, by poznać oferty banków. Być może wydaje nam się, że wszędzie rozwiązania są takie same, jednakże nie dajmy się zwieść. Każdy bank prowadzi swoją politykę cenową i walczy o klienta, by sprzedać mu kredyt. Różnice w kosztach kredytowych można również przenalizować, poszukując kredytu online w serwisach oferujących produkty finansowe. Zatem przed podjęciem decyzji o kredycie, warto zajrzeć np. do serwisu ePortfel24.pl i po wypełnieniu prostego formularza ( całkowicie online) możemy zapoznać się z propozycjami finansowania, które będą dopasowane do naszych potrzeb i możliwości spłaty. To świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie mają czasu by zbierać stosy dokumentów i oczekiwać w kolejkach na decyzję banku.